تفاوت استراتژی و تاکتیک

تفاوت های زیادی بین استراتژی و برنامه ریزی تاکتیکی وجود دارد. به طور خلاصه، برنامه ریزی استراتژیک برای تعیین مقصد و نحوه رسیدن به آنجا استفاده می شود، و برنامه ریزی تاکتیکی اقدامات خاصی را که قرار است در طول مسیر انجام دهید مشخص می کند. در زیر، استراتژی در مقابل تاکتیک ها، تفاوت ها و شباهت های بین این دو را توضیح خواهیم داد و توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید پیشرفت هر کدام را دنبال کنید.

استراتژی مقصد و نحوه رسیدن به آنجا را توصیف می کند و تاکتیک ها اقدامات خاصی را که در طول مسیر انجام می دهید را توصیف می کند.

حدود 2500 سال پیش، سان تزو، استراتژیست نظامی چینی “هنر جنگ” را نوشت. او در آن گفت:  «استراتژی بدون تاکتیک، کندترین مسیر برای پیروزی است. تاکتیک بدون استراتژی، سر و صدا قبل از شکست است.”  تاکتیک ها و استراتژی با یکدیگر در تضاد نیستند – آنها در یک تیم هستند. (و آنها برای چندین قرن بوده اند!) در اینجا نحوه تعریف تاکتیکی در مقابل استراتژیک آمده است:

 

  • استراتژی  اهداف بلند مدت شما و نحوه برنامه ریزی برای دستیابی به آنها را مشخص می کند. به عبارت دیگر، استراتژی شما مسیری را که برای دستیابی به ماموریت سازمان خود نیاز دارید، در اختیار شما قرار می دهد.
  • تاکتیک‌ها  بسیار دقیق‌تر هستند و اغلب به سمت گام‌های کوچک‌تر و یک چارچوب زمانی کوتاه‌تر در طول مسیر هدایت می‌شوند. آنها شامل بهترین شیوه ها، برنامه های خاص، منابع و غیره می شوند.

 

یک استراتژی خوب چیست؟

یک استراتژی مستحکم منعکس کننده ارزش های اصلی سازمان است. تیم استراتژیک شما باید از سراسر سازمان اطلاعات جمع آوری کند تا اطمینان حاصل شود که بین استراتژی و اولویت های هر بخش همسویی وجود دارد. همه استراتژی ها باید قابل اجرا باشند.

هنگام ایجاد یک استراتژی خوب، روی نتیجه نهایی مورد نظر (هدف) تمرکز کنید. استراتژی شما پایه و اساس همه فعالیت‌های درون سازمان است و نحوه ایجاد آن، تصمیم‌گیری را در زمانی که تیم‌های شما برای دستیابی به آن اهداف تلاش می‌کنند، هدایت می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک شرکت مبلمان هدفی برای گسترش سهم بازار داشته باشد، استراتژی آن می تواند شامل ارائه رقابتی ترین قیمت ها و همیشه در انبار بودن پیشنهادات رایج باشد. تیم های رهبری تصمیماتی اتخاذ خواهند کرد که هزینه های کمتر را در اولویت قرار دهند.

یک تاکتیک خوب چیست؟

یک تاکتیک خوب یک هدف روشن دارد که به استراتژی شما کمک می کند. دارای یک جدول زمانی محدود است که در طی آن فعالیت های خاص تکمیل می شود و اثرات آنها اندازه گیری می شود.

یک تاکتیک برای شرکت مبلمان، تجزیه و تحلیل فرآیندهای تولید برای به حداقل رساندن ضایعات و ناکارآمدی ها، در نتیجه کاهش هزینه و در نتیجه کاهش قیمت برای مشتریان است. این شرکت می تواند به وضوح موفقیت تاکتیک را با مقایسه هزینه های خود قبل و بعد از تجزیه و تحلیل اندازه گیری کند.

به طور کلی، قانون کلی برای درک تفاوت بین استراتژی و تاکتیک این است: “استراتژیک فکر کنید، تاکتیکی عمل کنید.”

در اینجا چند نمونه از نحوه تعامل استراتژی و تاکتیک ها وجود دارد که به شما کمک می کند بین این دو اصطلاح تمایز قائل شوید:

  1. استراتژی مبتنی بر تحقیقات گسترده، برنامه ریزی و بازتاب داخلی است.  استراتژی  یک چشم انداز بلند مدت است، در حالی که تاکتیک ها اقدامات کوتاه مدت هستند. به عنوان مثال، اگر استراتژی بازاریابی شما بهبود نفوذ و عملکرد شما در رسانه های اجتماعی است، پس تاکتیک شما ممکن است تعیین بهترین کانال ها برای کسب و کار و موثرترین پیام ها برای مخاطبان باشد. استراتژی ها می توانند برای انطباق با عوامل داخلی یا خارجی جدید در یک سازمان تغییر کنند، اما این تغییرات نباید به سادگی انجام شود. تاکتیک ها می توانند بر اساس موفقیت استراتژی شما تغییر کنند. تنظیم تاکتیک‌ها به روش صحیح بسیار ساده‌تر از بازنگری استراتژی شما است، بنابراین مطمئن شوید که برنامه‌ریزی استراتژیک شما کامل است.
  2. استراتژی و تاکتیک ها با هم به عنوان ابزاری برای رسیدن به هدف کار می کنند.  اگر استراتژی شما بالا رفتن از یک کوه است، یکی از اجزای کلیدی استراتژی شما ممکن است این باشد که تصمیم بگیرید از کدام سمت کوه باید بالا بروید. تاکتیک‌های شما وسایلی است که می‌خرید، چه کسانی را با خود می‌آورید، برنامه کامل سفرتان، چقدر طول می‌کشد تا به آنجا برسید، چه فصلی می‌روید و غیره. یک استراتژی بدون تاکتیک هرگز اجرا نمی شود یا به شما در دستیابی به اهدافتان کمک نمی کند.
  3. استراتژی و تاکتیک ها همیشه باید با یکدیگر هماهنگ باشند.  ممکن است واقعاً شیفته یک پروژه خاص (یعنی یک تاکتیک) باشید، اما تنها زمانی ارزش دنبال کردن آن را دارد که با استراتژی بلندمدت شما همسو باشد. بنابراین، استراتژی شما باید نشان دهد که سازمان شما کدام تاکتیک ها را اجرا می کند یا بودجه می دهد.
  4. بهترین استراتژی و تاکتیک ها هنوز همه چیز را پوشش نمی دهد.  از آنجایی که منابع محدود هستند، انتخاب استراتژی مناسب و تاکتیک های مربوطه تضمین می کند که تلاش های شما به سمت دستیابی به چشم انداز شما به کارآمدترین شکل ممکن هدایت می شود. در اینجا چند نکته برای غلبه بر برخی از بزرگترین نقاط درد هنگام انجام فرآیند برنامه ریزی آورده شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *