حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

مهم ترین مهارت

مهمترین مهارتی که یک معامله گر برای تبدیل شدن به یک معامله گر سودآور باید بیاموزد این است که بتواند مناطق حمایتی و مقاومتی موثر را شناسایی کند. این اولین و مهم ترین مهارت اساسی است که شما باید به عنوان یک تاجر یاد بگیرید تا موفق شوید.

مقاومت چیست؟
مقاومت سطحی بالاتر از قیمتی است که در گذشته در آن قیمت نسبت به آن واکنش نشان داده است و به طور بالقوه می تواند در آینده دوباره به آن واکنش نشان دهد.

WHAT IS RESISTANCE?

حمایت چیست؟
حمایت سطحی زیر قیمت است که در گذشته در آن قیمت نسبت به آن واکنش نشان داده است و به طور بالقوه می تواند در آینده دوباره به آن واکنش نشان دهد.

WHAT IS SUPPORT?

وقتی قیمت بالاتر  مقاومت را می شکند چه اتفاقی می افتد؟

وقتی قیمت بالاتر از مقاومت می‌شود، به اصطلاح  «مقاومت می شکند »، این مقاومت تبدیل به پشتیبانی می شود چرا که اکنون زیر قیمت است.
شکست مقاومت و تبدیل آن به حمایت در تحلیل تکنیکال

چه اتفاقی می‌افتد وقتی قیمت به زیر حمایت می‌رسد؟

هنگامی که قیمت زیر حمایت قرار می گیرد، آن حمایت اکنون به مقاومت تبدیل می شود زیرا اکنون بالاتر از قیمت است.

شکست حمایت و تبدیل آن به مقاومت در تحلیل تکنیکال

چرا حمایت و مقاومت مهم است؟

اگر قیمت در گذشته به این حوزه ها واکنش نشان داده باشد، می تواند در آینده به طور بالقوه به آن ها واکنش نشان دهد، به این معنی که فرصت های تجاری در این حوزه ها ایجاد می شود که به سمت جلو حرکت می کنند زیرا بسیاری از معامله گران به این حوزه ها چشم دوخته اند.

 

روانشناسی در پشت حمایت و مقاومت

  • روانشناسی پشت حمایت و مقاومت چیست و چرا آنها کار می کنند؟ آنها جادو نیستند.
  • در این ناحیه هایی حمایت و مقاومت معمولا دو اتفاق می افتد؛ زمانی که قیمت نزدیک  حمایت پایین می آیید، فروشندگان یا افرادی که پوزیشن شورت گرفته اند ، در نظر دارند پوزیشن خود را ببندند زیرا تصور می کنند ممکن است فشار خرید وجود داشته باشد که ممکن است باعث برگشت شود. این اقدام دوگانه فروشندگان که پوزیشن خود را می بندند و خریداران وارد می شوند، می تواند باعث معکوس شدن قیمت در این ناحیه حمایتی شود.
  • تحلیل تکنیکال جادویی نیست، ما در ذهن معامله گران دیگر به خصوص معامله گران بزرگ که مقادیر زیادی پول جابجا می کنند و می توانند بر حرکت قیمت تاثیر بگذارند، وارد می شویم. از منظر عرضه و تقاضا، در حوزه حمایت، تقاضا بیشتر و عرضه کم تر است چرا که قیمت در حوزه ارزش است. در مقاومت هم همین اتفاق می افتد فقط برعکس.

حمایت و مقاومت "دینامیک" چیست؟

حمایت و مقاومت دینامیک یا آنچه که ما آن را حمایت و مقاومت واقعی می نامیم، ناحیه ها هستند که قیمت در آن ها به دلیل عوامل زیادی که برای شناسایی و واجد شرایط کردن این حوزه ها استفاده می کنیم، احتمال برگشت بسیار بالایی دارد.
اگر به چارت نگاه کنید، می توانید نقاط  حمایت و مقاومت زیادی را مشاهده کنید که منجر به خروج های جعلی یا ورودی های نادرست می شود. ما در قسمت های بعدی معیارهایی که برای شناسایی این مناطق استفاده می کنیم را به شما نشان خواهیم داد.

 

آیا هر بار که قیمت به حمایت و مقاومت می رسد، وارد معامله می شوید؟

نه، شما باید منتظر تایید بمانید یعنی منتظر بمانید تا بازار اعلام کند که می خواهد جهت ها را در این حوزه های پشتیبانی و مقاومت پویا تغییر دهد. ما با مطالعه و بررسی بازار  نحوه عملکرد بازار را در زمانی که می خواهد تغییر کند، مشخص کرده ایم و این موضوع را در استراتژی های خود به شما نشان خواهیم داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *